Atılım-Med Dragons

Atılımmed Dragons Kimdir ve Nedir?

Atılımmed Dragons yani Atılım Üniversitesi Mezunlar Derneği Dragonboat Takımı 2019 yılı Nisan ayında kurulmuştur.
Takım Atılımmed üyeleri, Atılım Üniversitesi mezunları ve öğrencilerinden oluşmaktadır.
Takımımızın en önemli amacı, aramızdaki bağı kuvvetlendirmek, birlikte hareket etmek, spor yapmak ve üniveritemizin adını en iyi ve yakışan şekilde temsil etmektir.
Ayrıca tabii ki 2008 yılından beri düzenlenen dünyanın en büyük 3. organizasyonu olan Dragonboat Festivali'nin Türkiye ayaklarında mücadele etmektir.


İlk yarışımıza 14-15 Eylül 2019 tarihlerinde Ankara'da katılarak Fun & Sport kategorisinde şampiyon, yarış genel sıralamasında 1.18:88 (dk.sn:sl) derecesi ile 3. sırada, Ankara sıralamasında 1. olduk.

Ayrıca En İyi Forma Tasarımı ödülünü de şampiyonluk kupamızın yanına koyduk.

Peki nedir bu Dragonboat?

Dragonboat yarışları öncelikle pozitif ayrımcılık içeren bir takım sporudur. Kanoda 16 kürekçi, 1 davulcu ve 1 dümenci ile yer alınır. Kanoda mutlaka 4 kadın sporcu olmak zorundadır. Diğer takım sporlarının aksine bireysel yetenekler bu sporda çok önemli değildir. Dragonboat'da gerçekten takım olarak hareket etmeli ve çok iyi bir senkron ile kürek çekilmesi gerekir. Bu nedenle genç ya da yaşlı, kadın ya da erkek ayırımı yoktur. Önemli olan "TAKIM" olabilmek ve aynı anda hareket edebilmektir.

Nereden çıkmıştır sorusuna ise aşağıda yer alan Ejderhanın Efsanesine bakarak öğrenebilirsiniz.

M.Ö. 3. yüzyılda Chu ülkesinin büyük gücü kırılmış ve ülke Qin Hanedanlığı’nın işgaline ugramıstır. Bu duruma dayanamayan vatansever şair Qu Yuan 5. ayın 5. günü Guluo Nehri’ne atlayarak intihar etmiştir. Bunu duyan insanlar büyük üzüntü duymuşlardır. Balıkçılar nehre birbiriyle yarışırcasına gitmişler ve cansız bedenini aramışlardır.Festivalin kökeni inanışa göre köylülerin nehre sallarıyla inip Qu Yuan´ı kurtarmaya çalışmaları, başarısız olunca da en azından onun ölüsünü hayvanlardan ve kötü ruhlardan uzak tutmaya çalışmalarına dayanır. Zamanla yapılan bu uğraşlar ve konuya ilişkin efsanelerin dokusu, bu festivali çeşitli kültürel etkinliklerle bezemiştir. Örneğin, bugün hâlâ düzenlenen, festivalde sallar sembolik olarak Qu Yuan´ın nehre düşmüş vücuduna ulaşabilmek için sal yarışı yaparlar. Koreliler de daha sonra bu festivali Çin kültüründen alarak, Dano ismiyle kutlamaya başlamışlardır Daha sonra bu hikaye ejderha kayıkları yarışması düzenleme geleneği haline gelmiştir.

Her kayığın başında, değişik şekillerde, tahta üzerine oyulan rengarenk ejderha başı bulunur. Her kayıkta davul ve gonk sesleri göğü çınlatır. Yarışmacıların haykırışları birbirine karışır. Kayıklar birbirlerini kovalarcasına yarışır. Sahilde renkli bayraklar dalgalanır...

80’lerde bu hikaye Avrupalılar tarafından duyuldu ve ilk festival Almanya’da düzenlendi. Dragon severlerin sayısı hızla arttı ve birkaç sene sonra milyonlarca kişi bu sporun hayranı oldu.
Covid-19 Virüsü ile ilgili olarak Online Siparişlerimiz ilerideki bir tarihe kadar durdurulmuştur. İlginiz için teşekkür ederiz.